Tərkibində E 120 maddəsi olan qida məhsulları halaldır?
Müsəlmanlar > Fitvalar > Yemək-içmək Tarix: 28 Ekim 2011 Tövsiyə et Çap et
Sual: İslamda E 120 maddəsi və həmin maddə ilə istehsal olunan qida məhsullarına necə baxılır?

Cavab: Öz məlumatlarımız çərçivəsində deyə bilərik ki, E 120 maddəsi koşineal, karminik turşu və ya həqiqi karmin adları ilə yazılır. Karmin maddəsi Meksika, Boliviya, Çili və Peru kimi ölkələrdə yetişən bir növ tikanlı kaktus bitkisinin üstündə yaşayan dactylopius coccus adlı böcəyin yumurtaları və qurumuş qabıqlarının suda qaynadılması ilə əldə olunur. Belə ki, bu məhlul bir sıra kimyəvi əməliyyatlardan sonra qurudulur. Sonra üyüdülür və nəticədə E 120 maddəsi alınır. 140 min böcəkdən 1 kq boya (rəng) götürülür.

Cochineal (dactylopius coccus) adlandırlan böcəyin haram edildiyinə dair heç bir Quran ayəsi və peyğəmbər hədisi yoxdur. Bu kimi kiçik həşəratlar Maliki məzhəbinə əsasən halal, Hənəfi, Şafei və Hənbəlilərin fikrincə isə haramdır. Onların dəlili insanların bu kimi şeyləri xoşlamamaqlarıdır. Təbii ki, xoşlamamaq məsələsi nisbidir; insandan insana və cəmiyyətdən cəmiyyətə dəyişilir. Dini cəhətdən təmiz hesab olunan kaktus bitkisinin üstündə yaşamağı onun təmiz hesab edilməli olduğunu göstərir.

Muhəmməd peyğəmbərdən (s. a. v.) belə bir hədis rəvayət edilir:

Allahın rəsulu ilə dostluq etdim. Söhbətlərində iştirak etdim. Həşəratın haram olunduğunu eşitmədim.”1

Bu hədisi şərh edən Əbu Süleyman əl-Xəttabi bunları qeyd edir:

“Biz bu hədisdən belə başa düşürük ki, həşəratın yeyilməsi, yəni, onun mübah hesab edilməsi peyğəmbərimizin dövrünün adətlərindən biri idi. O da bu adətdən xəbərdar idi. Ona görə də insanların həşərat yeməklərinə mane olmadı.”2

Materiallardan istifadə zamanı mənbə göstərilməlidir. MÜSƏLMANLAR © 2004 Bütün hüquqları qorunur.

  1. Əbu Davud, Ətimə, 30. Milqab ibn Təlbib tərəfindən nəql olunub. []
  2. Mənbə: əl-Xəttabi, Məalimu-s-Sünən, Əbu Davudun “Ətimə” kitabının 30-cu babındakı hədisin şərhi. []
Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
2.108 dəfə oxundu
Kateqoriyadakı digər yazılar:
Sıra     Sərlövhə Tarix    Oxunma    
1 Sulu qəlyan çəkmək olar? 05.07.09 4.790 dəfə oxundu
2 Qadın heyvan kəsə bilər? 24.05.10 3.630 dəfə oxundu
3 Sağlamlığa ziyan verən xəmir xörəklərinin hökmü nədir? 08.09.11 2.022 dəfə oxundu
4 Qəbristandakı məhsulları yemək olar? 05.07.09 2.280 dəfə oxundu
5 Çəyirtkə yeməklə əlaqədar fikrinizə təzədən nəzər sala bilərsiniz? 25.05.10 2.015 dəfə oxundu
6 Balığı tam ölməmiş qızardıb yemək düzdür? 22.10.11 1.730 dəfə oxundu
7 Çəyirtkə yemək olar? 05.07.09 3.042 dəfə oxundu
8 Vegetarianlığa münasibət 29.06.10 4.220 dəfə oxundu
9 Tərkibində malt olan qida məhsulları halaldır? 25.10.11 1.691 dəfə oxundu
10 Qurbağa yemək olar? Dində buna icazə verilir? 05.07.09 3.963 dəfə oxundu
11 Kımız içmək olar? 29.06.10 2.085 dəfə oxundu
12 Ölü heyvandan emal edilən yemlə qidalanan heyvanı yemək olar? 26.10.11 1.636 dəfə oxundu
13 Çiy ət, çiy basdırma və bu kimi şeylər yeməyin dini hökmü nədir? 05.07.09 2.695 dəfə oxundu
14 Sirkədəki spirtli maddənin hökmü nədir? 12.07.10 2.283 dəfə oxundu
15 Tərkibində E 120 maddəsi olan qida məhsulları halaldır? 28.10.11 2.108 dəfə oxundu
16 Xaşxaş haramdır? 29.06.10 5.284 dəfə oxundu
17 Meyvələrdəki alkoqolun hökmü nədir? 12.07.10 2.197 dəfə oxundu
18 Çaxırdan emal edilən balzamik sirkə halaldır? 17.11.11 1.898 dəfə oxundu
19 Tualet və mətbəx tullantıları eyni yerə gedir. Bu düzdür? 16.07.10 2.483 dəfə oxundu
20 Haram yem yeyən heyvanın əti halaldır? 13.07.10 2.139 dəfə oxundu
21 Yəhudilərə niyə çox ağır yemək-içmək qadağaları qoyulub? 21.11.11 2.334 dəfə oxundu
22 Spirtsiz pivəni içmək olar? 11.11.11 3.550 dəfə oxundu
23 Molyusk yemək halaldır, yoxsa haram? 02.03.11 2.454 dəfə oxundu
24 Quran nazil olduğu vaxt Məkkədə donuz əti yeyilirdi? 11.02.12 1.863 dəfə oxundu
25 Spirtli içkiləri müalicə məqsədi ilə işlətmək olar? 06.04.11 7.205 dəfə oxundu
26 Cirəgülü bitkisinin çayını içmək olar? 01.04.11 1.630 dəfə oxundu
27 Kefir içmək dini cəhətdən düzgündür? 10.09.12 1.976 dəfə oxundu
28 Donuz gübrəsi (peyini) ilə yetişdirilən məhsulları yemək haramdır? 10.11.15 1.046 dəfə oxundu
29 Qadağa dövründə ov etmək olar? 15.04.11 3.608 dəfə oxundu
30 Əti halal heyvanların iç piyini yemək də halaldır? 08.03.13 1.993 dəfə oxundu
31 İçkili yerlərdə yemək yeməyə getmək olar? 24.03.10 3.054 dəfə oxundu
32 Zəmzəm suyu içənlərin araq içməyi lap çox günahdır? 15.05.11 2.163 dəfə oxundu
33 Sınıq stəkandan su içmək günahdır? 27.03.13 2.556 dəfə oxundu
34 Elektroşok üsulu ilə kəsilən heyvanın ətini yemək olar? 08.04.10 2.117 dəfə oxundu
35 Marketlərdə satılan toyuqları yemək olar? 18.05.11 3.109 dəfə oxundu
36 Qeyri-müsəlmanın ovladığı balıq və dəniz məhsullarını yemək olar? 27.06.13 1.789 dəfə oxundu
37 Siqaret çəkmək də, yağlı yemək də zərərlidir. Bunların hökmü eynidir? 08.04.10 2.947 dəfə oxundu
38 Qurana əsasən mərci, soğan və sarımsağın bir qiyməti yoxdur? 24.05.11 5.087 dəfə oxundu
39 Krevet yemək olar? 05.01.14 2.256 dəfə oxundu
40 Marqarin və donuz piyi 05.07.09 4.284 dəfə oxundu
41 Ölü balıqlar da ayələrdə haram olunan meytə qismindəndir? 29.04.10 4.390 dəfə oxundu
42 Murdar olan heyvanın hansısa bir yerini yemək olar? 04.06.11 1.805 dəfə oxundu
43 Meşədə yetişən çiyələk, böyürtkən və şabalıdı yemək olar? 03.02.14 1.563 dəfə oxundu
44 Pendir, pendir mayası və pendir istehsalı 05.07.09 9.850 dəfə oxundu
45 Başından vurulub öldürülən balıqları yemək olar? 01.05.10 2.200 dəfə oxundu
46 İkra yemək olar? 18.07.11 3.698 dəfə oxundu
47 Qeyri-müsəlmanların kəsdiyi heyvanların ətini yemək olar? 20.04.15 1.483 dəfə oxundu
48 Yəhudi və xristianların kəsdiyi heyvanların ətini yemək olar? 05.07.09 2.688 dəfə oxundu
49 Siz nə üçün içkinin qəti surətdə haram olduğunu deyirsiniz? 13.05.10 12.951 dəfə oxundu
50 Çox yemək insanın qəlbini qaraldır? 19.07.11 2.133 dəfə oxundu
51 Donuz piyindən hazırlanmış sabundan istifadə etmək olarmı? 16.09.16 752 dəfə oxundu